Pri vsakem nakupu svetil boste lahko našli dva osnovna tipa svetil: tista, ki omogčajo zamenjavo žarnice, ter tista, pri katerih so LED diode integrirane in jih ni mogoče zamenjati. Če se ob tej izbiri znajdete v dilemi, smo za vas pripravili kratek pregled ključnih razlik, ki vam bodo olajšale odločitev.
Zaradi hitrega napredka svetil z integriranimi LED diodami je v zadnjih letih cena za enako moč in svetilnost običajno nižja kot pri svetilih, ki dopuščajo zamenjavo žarnice in uporabljajo LED žarnico.
Svetila z možnostjo menjave žarnice uporabljajo LED žarnice, pri katerih je napajalno vezje vgrajeno v ohišju skupaj z LED diodami. Takšna zasnova povzroča, da se LED diode in napajalnik med delovanjem segrevajo na omejenem prostoru, kar povzroči višjo delovno temperaturo in krajšo življenjsko dobo. Pri svetilih z integriranimi LED diodami pa so napajalno vezje in LED diode običajno pritrjeni na ohišje svetilke. To omogoča boljše hlajenje celotnega svetila in posledično daljšo življenjsko dobo.
Primer:
LED panel, ki ima napajalnik ločen od ohišja.
Pri svetilkah z možnostjo menjave žarnice oblika svetilke mora biti prilagojena standardnim tipom LED žarnic, ki že obstajajo na tržišču. Takšna svetila so zato običajno dimenzijsko večja in praviloma nimajo tako dovršenega dizajna kot svetila z integriranimi LED diodami.
Pri svetilih z možnostjo menjave žarnice je zaradi oblike žarnice in njene postavitve v svetilki svetilnost dostikrat neoptimalna. Pri svetilih z integriranimi LED diodam je mogoče LED diode popoloma prilagoditi vsakemu posameznemu modelu svetilke, zato imajo ta vrsta svetil praviloma lepši kot svetilnosti in lepšo razporeditev svetlobe od direktnem pogledu v svetilko.