Tračna svetila spadajo pod modularne sisteme svetil, kjer lahko posamezna svetila enostavno namestimo na tračnico, jih prosto premikamo in ustvarjamo želeni svetlobni učinek. Tako lahko v prostoru svetlobo usmerimo tja, kjer jo potrebujemo, in odstranimo tam, kjer je ne želimo, brez poseganja v električno napeljavo. Takšna svetila so bila priljubljena že pred desetletji, v zadnjem času pa ponovno pridobivajo na popularnosti.
Osnovni sestavni deli takšnega sistema vključujejo tračnico z notranjim električnim vodnikom, konektorje, ki povezujejo tračnice, in reflektorje ali svetilke, ki se vpnejo v tračnico. Zaradi različnih oblik konektorjev lahko končno obliko sistema povsem prilagodimo svojim željam. Montaža je zelo enostavna, saj sistem potrebuje le dovod elektrike, ki je lahko kjerkoli na tračnici.
Tračna svetila se delijo v dve glavni kategoriji: svetila za nizko napetost do 48V in svetila za hišno napetost 230V. V zadnjem času postajajo vse bolj priljubljena nizkonapetostna svetila 48V. Zaradi nižje napetosti so varnostne zahteve manj stroge, kar omogoča proizvajalcem izdelavo manjših in estetsko privlačnejših reflektorjev in svetil. Ti sistemi za priklop na hišno napetost potrebuje napajalnik, ki pa je običajno skrit v ohišje tračnice in zato ni viden ali moteč.
Ponudba na naši spleti strani je strukturirana tako, da se vse komponente kupujejo posamezno. Svetujemo vam, da si pri načrtovanju in popisu komponent pomagate s člankoma "Načrtovanje in montaža tračnega sistema 230V (BASIC)" in "Načrtovanje in montaža tračnih svetil 48V (PREMIUM in PREMIUM SMART)", saj med sistemoma obstaja nekaj specifičnih razlik okoli izbire potrebnih komponent in načina sestavljanja.
Tako je, tračnice je mogoče krajšati kar z žaganjem. Ker je tračnica narejena iz kovine, za žaganje svetujemo žago za kovino, s čimbolj finimi zobci.
Svetilke za tračne sisteme imajo poseben mehanizem vpetja, ki omogoča vpetje z vrha. Dodajanje, odstranjevanje in premikanje svetil je zato možno tudi ko so tračnice, konektorji in zaključki že zmontirani.
Glavna prednost tračnih svetil je njihova prilagodljivost, saj omogočajo, da posamezna svetila enostavno premikamo, dodajamo ali odstranjujemo po potrebi. Ta fleksibilnost omogoča, da točnega načrta razsvetljave ni potrebno natančno predvideti že v fazi načrtovanja, kot je to potrebno pri drugih oblikah razsvetljave.
Pred nakupom vam svetujemo, da si ogledate naš članek "Koliko tračnih svetil in kakšno moč izbrati". V članku so napisana osnovna priporočila glede izbire in LED kalkulator, ki na podlagi dimenzij vašega prostora izračuna priporočeno število svetil.
Zaradi te prilagodljivosti uporabnikom svetujemo, da naročijo kakšen reflektor več, kot jih sprva potrebujejo. Tako imajo možnost eksperimentirati z različnimi postavitvami in osvetlitvami, ne da bi jih skrbelo, da bi imeli premalo svetil. Če se izkaže, da dodatni reflektorji niso potrebni, jih lahko enostavno vrnejo.
Vsi sistemi v ponudbi imajo vodnike skrite za notranjim utorom, zato ob naključnem dotiku skoraj ni možnosti, da se uporabnik direktno dotakne vodnika. Pri sistemih z napetostjo 48V napetost niti ni nevarna za človeka, pri sistemih z napetostjo 230V pa nevarnost obstaja samo v primeru, da na koncu tračnice ni zaključkov, ali da le ta namensko z žico ali s kovinskim predmetom sega v utor tračnice.